Az Európai Tanács kétnapos ülésén számos területen történt előrelépés:
Horvátországgal kapcsolatban az elért eredmények és a kedvező bizottsági értékelés fényében az Európai Tanács felkérte a Tanácsot, hogy hozzon meg minden ahhoz szükséges döntést, hogy a közelmúltban a Bizottság által benyújtott közősálláspont-tervezetek alapján 2011. június végéig le lehessen zárni a Horvátországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat, és a csatlakozási szerződést az év végéig alá lehessen írni.
Az első tapasztalatok fényében az Európai Tanács úgy véli, hogy az európai szemeszter az uniós és a nemzeti szakpolitikai döntéshozatal számára hatékony kormányzási módszerré válhat. A stabilitási és konvergenciaprogramok és a nemzeti reformprogramok egyidejű benyújtása révén az EU egyszerre tudja értékelni a nemzeti növekedési és költségvetési stratégiákat és tudja kezelni az esetleges kockázatokat, egyensúlyhiányt, illetve a szükséges kompromisszumokat.
Az ülésen jóváhagyták a Duna régióra vonatkozó uniós stratégiát, egyúttal felkérték az állam- és kormányfőket, hogy azt a 2011. április 13-i tanácsi következtetésekben foglaltakkal összhangban haladéktalanul hajtsák végre; valamint felkérték a tagállamokat, hogy a Bizottsággal együttműködésben folytassák a lehetséges jövőbeli makroregionális stratégiákkal kapcsolatos munkát, különösen az adriai- és jón-tengeri régió tekinteteben.
Hivatalosan elfogadták a romák befogadásáról szóló stratégiát is, a tagországoknak a stratégia értelmében 2011 végéig elő kell készíteniük a nemzeti roma befogadási stratégiájukat, valamint a romák helyzetének javítását célzó, az átfogó társadalmi befogadási szakpolitikákba ágyazott integrált szakpolitikai intézkedéscsomagokat kell kidolgozniuk.
A migrációval kapcsolatban az Európai Tanács ismételten hangsúlyozta: a személyek szabad mozgása, amelyet a Szerződés rögzít, az európai integráció egyik legkézzelfoghatóbb és legsikeresebb vívmánya, és egyben a polgárok egyik alapjoga. Az állam- és kormányfők szerint a schengeni együttműködés egészét veszélyeztető kivételes körülmények kezelésére olyan mechanizmust kell bevezetni, amely nem veszélyeztetheti a személyek szabad mozgásának alapelvet. A mechanizmusnak egy sor fokozatosan, differenciáltan és összehangoltan alkalmazandó intézkedésből kell állnia, hogy segítse a külső határokon komoly nyomásnak kitett tagállamokat. Ezen intézkedések magukban foglalhatnak helyszíni vizsgalatokat, technikai és pénzügyi támogatást, segítségnyújtást, koordinációt, valamint a Frontex közreműködését.
E mechanizmus kereteben legvégső esetben egy védzáradék is bevezetésre kerülhetne, amely lehetővé tenne a belső határellenőrzések kivételes újbóli bevezetését olyan valóban kritikus helyzetekben, amikor egy tagállam mar nem tudja teljesíteni a schengeni szabályok értelmében ráháruló kötelezettségeket. Erre az intézkedésre ugyanakkor pontosan meghatározott objektív kritériumok és egységes értékelés alapján kerülhetne sor, szigorúan korlatozott alkalmazási körre és időszakra vonatkozóan, figyelembe véve annak szükségességet, hogy a sürgős esetekre reagálni tudjunk. Mindez nem érinti majd a személyeknek a szabad mozgáshoz fűződő, a Szerződések által biztosított jogait. Az Európai Tanács egyúttal felkérte a Bizottságot, hogy szeptemberben nyújtson be javaslatot egy ilyen mechanizmusra.
Az európai menekültügyi politikát jelentős kihívások érték a közelmúltban, ezért az Európai Tanács emlékeztetett rá: a védelemre szorulók számára biztonságos és hatékony menekültügyi eljárásokat kell biztosítani, amihez viszont az e területen elért uniós vívmányok teljes körű alkalmazására van szükség. Az unió vezetői döntő fontosságúnak tartják, hogy 2012-re befejeződjön a közös európai menekültügyi rendszer kialakítása, amely magas szintű védelmi előírásokon alapszik, amely egyúttal lehetővé teszi a menedékjog iránti kérelmek gyors vizsgálatát.
Euvonal
--------------
Italy’s Mario Draghi dodged last- minute French objections to win the European Central Bank presidency in a dispute that threatened to overshadow efforts to prevent a Greek default. Draghi’s appointment today at the end of a two-day European Union summit followed a pledge by euro leaders yesterday to do whatever it takes to support Greece as long as Prime Minister George Papandreou pushes through a package of deficit cuts. Bloomberg