- A Bizottság javasolja az egységes farmtámogatási rendszer (SPS) egyszerűsítését. Ezzel kapcsolatosan véglegesen eltörölnék a kötelező területpihentetést, amely jelenleg a szántóföldi növényeket termelő gazdálkodóknak előírja területük tíz százalékának ugaroltatását. Teljesen felszámolnák az esetenként még alkalmazható termeléstől függő támogatások rendszerét is, ez alól kivételt képeznének az anyatehénre, kecskére és juhra vonatkozó közvetlen kifizetések. A termelés és a támogatás teljes különválasztásával azt kívánják elérni, hogy a gazdák a piaci változásokra megfelelő módon reagáljanak, azaz a keresletnek megfelelően növelhessék termelésüket.
- A Bizottság ad hoc intézkedésként már tavaly decemberben indítványozta a tejkvóták 2 százalékos növelését, a jelenlegi jogszabály-tervezetben azonban továbbmegy: a korlátok teljes megszüntetése mellett érvel. A tejkvóta felszámolását 2015 áprilisára tervezik, addig azonban öt lépésben végrehajtott, fokozatos növeléssel kívánják elérni a gazdák és a feldolgozóipar alkalmazkodását az új rendszerhez.
- A Bizottság a durumbúza, a rizs és a sertéshús esetében az intervenció eltörlésére is javaslatot tett. A takarmánygabonák vonatkozásában az intervenció szintje nullára csökkenne, a kenyérgabona, a vaj és a sovány tejpor esetében pályázati rendszert vezetnének be.
- A jogszabály-tervezetben kifizetési korlátozások is megjelennek: egy adott gazdaságnak folyósítható legkisebb összegű kifizetés évi 250 euró lenne. Egy másik elképzelés szerint az 1 hektárnál kisebb gazdálkodó egységek egyáltalán nem kaphatnának direkt támogatást, de az is elképzelhető hogy végül mindkét korlátozást bevezetik.
- A Bizottság javaslatot tett az energianövényekre vonatkozó támogatás eltörlésére is.
- Az előzetes híreszteléseknek megfelelően a Bizottság lehetőséget ad a jelenleg még az egyszerűbb egységes területalapú támogatási rendszert (SAPS) alkalmazó tíz új tagállamnak (Szlovénia és Málta már áttért az SPS-re), hogy 2010 helyett 2013-ig fenntarthassák ezt a rendszert. A sokkalta szigorúbb, hektáronkénti támogatás helyett a jogosultságon alapuló farmtámogatási rendszerre való áttérés alternatívája azonban addig is nyitva áll előttük. Magyarország várhatóan augusztus elsejéig bejelenti, át kíván-e térni az SPS-re.
- A jogszabály-tervezet javasolja a vidékfejlesztésre történő forrásátcsoportosítás (moduláció) növelését: a nagyobb gazdálkodók agrártámogatásának a jelenlegi 5 százalék helyett 2012-re 13 százalékát csoportosítanák át a vidékfejlesztési alapba. Az így fennmaradó pénzeszközöket a tagállamok az éghajlatváltozás, a megújuló energiaforrások, a vízgazdálkodás és a biológiai sokféleség területét érintő programok megerősítésére fordíthatnák. Magyarországot a moduláció nem érinti addig, míg el nem érjük a száz százalékos támogatási szintet a közvetlen támogatások terén, tehát 2012-ig.
Saturday, May 24, 2008
Bizottsági javaslatok az agrárpolitika átalakítására
Bejegyezte: Krissons dátum: 11:11 0 megjegyzés
Címkék: Agriculture, European Commission
Tuesday, May 13, 2008
German foreign minister favours EU army
Bejegyezte: Krissons dátum: 14:29 0 megjegyzés
Címkék: ESDP, France, Germany, Ireland, United Kingdom
Friday, May 9, 2008
The euro at ten
- Inflation in the last 10 years has been around 2% on average.
- Almost 16 million jobs have been created since 1999
- Lower long-term interest rates fell to less than 4%, half the level of the 90s.
- There is no need anymore to exchange currencies which facilitates holidaying and shopping throughout the euro area.
- Stable exchange rates boosted trade among euro area countries.
Although less visible for the citizen, other benefits are equally significant and real:
- Public budget deficits fell to a record low of 0.6% of GDP on average in 2007 compared with around 4% of GDP in the 80s and 90s.
- European markets are better integrated including in the financial area, which for consumers means cheaper products and services.
- This rising international role of the euro, second only to the US dollar provides a shield against turbulences in the global economy.
EMU is a milestone of EU integration. EMU can and should deliver further benefits in the future if its full potential for citizens is to be realised. But the pressing challenges of globalisation, scarce natural resources, climate change and population ageing demand that we urgently improve its functioning for the next decade and beyond. A stronger EMU will also foster the EU's leadership in the global economy.
On the internal front, the euro area needs to increase the surveillance and coordination of its economic policies with the objective of ensuring that sound budgetary policies become a permanent feature, and to deal with the damage that persisting macro-economic imbalances may inflict on a country's competitiveness. In addition, the pace of economic integration needs to be stepped up to make markets work more smoothly.
Secondly, on the external front, the euro-area members must be able to define and agree common positions, to be able to speak with one voice in international forums.
Bejegyezte: Krissons dátum: 18:29 0 megjegyzés
Címkék: CFSP, EMU, External Relations, External Trade, Internal Market
Egységes nemzetközi fellépést az eurózónának!
Bejegyezte: Krissons dátum: 18:17 0 megjegyzés
Címkék: EMU, European Commission
Wednesday, May 7, 2008
Zöldet kapott a szlovák euró
Bejegyezte: Krissons dátum: 17:01 0 megjegyzés
Monday, May 5, 2008
Local elections sign change in mood in Britain
Bejegyezte: Krissons dátum: 11:26 0 megjegyzés
Címkék: United Kingdom
Boris wins: Europe trembles
Bejegyezte: Krissons dátum: 11:18 0 megjegyzés
Címkék: United Kingdom