Monday, November 30, 2009

President Barroso unveils his new team

Commission Link

  • Responsibilities of the Commissioners-designate
  • Joaquín ALMUNIA: Competition. Vice-President of the Commission.
  • László ANDOR: Employment, Social Affairs and Inclusion.
  • Baroness Catherine ASHTON: High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security and Vice-President of the Commission.
  • Michel BARNIER: Internal Market and Services.
  • Dacian CIOLOS: Agriculture and Rural Development.
  • John DALLI: Health and Consumer Policy.
  • Maria DAMANAKI: Maritime Affairs and Fisheries.
  • Karel DE GUCHT: Trade.
  • Štefan FÜLE: Enlargement and European Neighbourhood Policy. *
  • Johannes HAHN: Regional Policy.
  • Connie HEDEGAARD: Climate Action.
  • Maire GEOGHEGAN-QUINN: Research and Innovation.
  • Rumiana JELEVA: International Cooperation, Humanitarian Aid and Crisis Response. *
  • Siim KALLAS: Transport. Vice-President of the Commission.
  • Neelie KROES: Digital Agenda. Vice-President of the Commission.
  • Janusz LEWANDOWSKI: Budget and Financial Programming.
  • Cecilia MALMSTRÖM: Home Affairs.
  • Günter OETTINGER: Energy.
  • Andris PIEBALGS: Development.*
  • Janez POTOČNIK: Environment.
  • Viviane REDING: Justice, Fundamental Rights and Citizenship. Vice-President of the Commission.
  • Olli REHN: Economic and Monetary Affairs.
  • Maroš ŠEFČOVIČ: Vice-President of the Commission for Inter-Institutional Relations and Administration.
  • Algirdas ŠEMETA: Taxation and Customs Union, Audit and Anti-Fraud.
  • Antonio TAJANI: Industry and Entrepreneurship. Vice-President of the Commission.
  • Androulla VASSILIOU: Education, Culture, Multilingualism and Youth.

Friday, November 27, 2009

EU-China narrowing deficit

The European Union issued new figures on Friday showing that the bloc's trade deficit with China narrowed in the first half of the year, three days from a bilateral summit in China.
In the first half of 2009, when the euro was rising against the dollar, to which the Chinese yuan is de-facto pegged, the value of EU exports to China fell to 37 billion euros (55.5 billion dollars) from 39 billion dollars in the corresponding period of 2008.
The EU's statistics agency said imports fell faster to 103 billion euros from 112 billion euros, meaning the trade deficit for the 27 EU countries with China dropped to 65 billion euros from 73 billion euros between January and June last year.
However, the fall "was less steep than the general downward trend" in the EU's total external trade, said a statement from Eurostat, which highlighted China's place as the bloc's second most important trading partner after the United States.
Link AFP

Thursday, November 19, 2009

Herman Van Rompuy Catherine Ashton az EU új csúcspozícióiban

A vártnál gyorsabban, mintegy másfél órás tanácskozás után sikerült a tagállamok képviselőinek egyhangúlag megállapodniuk a Lisszaboni Szerződés nyomán létrejövő pozíciók első betöltőiről: az Európai Tanács első állandó elnöke a jelenlegi belga miniszterelnök, Herman Van Rompuy lesz, míg a kül- és biztonságpolitikai főképviselő posztját a jelenlegi kereskedelmi ügyekért felelős biztos, a brit Catherine Ashton kapta.

Sunday, November 15, 2009

Russian gas pipeline's approval deals blow to EU

Slovenia's agreement to sign on to the South Stream pipeline project has dashed hopes by the European Union to reduce dependency on Russian gas. DW

Thursday, November 5, 2009

Telekommunikációs csomag

A csomag célja a telekommunikációs verseny és a fogyasztók jobb és olcsóbb kiszolgálása; a jogszabályok rendelkeznek majd a rádióspektrum kiosztásáról, az adatvédelemről és a nemzeti szabályozó hatóságok közötti együttműködésről.
Az intézmények sokáig nem tudtak megegyezni az internethozzáférés korlátozásával kapcsolatban, végül a kompromisszum értelmében kimondták: Az internethozzáférést csak szükség esetén, arányos mértékben, tisztességes és pártatlan eljárás, valamint a felhasználó meghallgatása után lehet korlátozni.
A Tanács és az EP delegációja májusban már egyetértett abban, hogy az internet kiemelkedő fontosságú az alapvető jogok (így az oktatáshoz, szólásszabadsághoz, az információhoz való hozzáféréshez fűződő jog) gyakorlásához. Az elektronikus kommunikációról szóló keretirányelvről szóló szerdai egyeztetőbizottsági ülésen az EP-képviselők ragaszkodtak ahhoz, hogy megfelelő eljárási szabályokkal biztosítsák az internethez való hozzáférést, összhangban az emberi jogok és alapvető szabadságjogok európai konvenciójával.
A hozzáférés biztonsága
A megállapodás szerint az internethozzáférés korlátozása csak akkor lehetséges, ha ez „megfelelő, arányos és szükséges egy demokratikus társadalomban”. Egy ilyen intézkedés során „tiszteletben kell tartani az ártatlanság vélelmét és a magánszférához fűződő jogot”, és biztosítani kell az „előzetes, tisztességes és pártatlan eljárást”. Ez utóbbi szerint a felhasználónak joga van elmondani véleményét, és jogorvoslati lehetőséget is kell biztosítani a számára. „Kellően megindokolt sürgős esetekben” megfelelő más eljárást is lehet alkalmazni, feltéve, hogy ez összhangban van az emberi jogi konvencióval.
A kompromisszumos szöveget az EP delegációja egyhangúlag elfogadta. Ezt a változatot még a teljes EP-nek és a Tanácsnak is meg kell szavaznia.
Az internetezők alapvető jogai
Az internetezők hozzáférésének jogellenes korlátozásának elkerülésére sem az Európai Bizottság eredeti javaslata, sem a Tanács közös álláspontja nem tartalmazott biztosítékot. Az EP kétszer is „beszavazott” viszont egy ilyen módosítást. Eszerint az igazságszolgáltatási szervek előzetes döntése nélkül nem lehetett volna korlátozni a felhasználók alapvető jogait (kivéve a közbiztonság veszélyeztetésének esetét). A Tanács kétszer is elutasította a módosítást, ezért került sor a harmadik olvasatra, amelynek során egy egyeztető bizottság próbál megállapodásra jutni.
A módosítással kapcsolatban komoly jogi aggályok is felvetődtek. Számos döntéshozó vélte úgy ugyanis, ez nem férne bele az EK-szerződés belső piaccal foglalkozó 95-ös cikkének keretébe, hanem a tagállamok jogrendszereinek harmonizációját jelentené, vagyis túlmenne az EU hatáskörén. Így az Európai Bíróság később megsemmisíthette volna a jogszabályt.
Erősödő fogyasztói jogok és a nemzeti szabályozók együttműködése
A Tanács 2009. október 26-án már véglegesen elfogadta a parlamenttel májusban kötött megállapodást a két másik telekommunikációs jogszabályról. Ezek egyike - egy rendelet - létrehozza a BEREC nevű új európai szervezetet, amely az uniós nemzeti telekommunikációs szabályozó hatóságok együttműködését segíti elő.
A másik jogszabály (irányelv) erősíti a fogyasztók jogait, így például arról rendelkezik, hogy a telefonszámot egy napon belül át lehessen vinni egy másik szolgáltatóhoz, illetve, hogy a „sütik” (cookies) számítógépre telepítéséhez engedélyt kelljen kérni.
További lépések
Az Európai Parlament a tervek szerint a november 23-26-ai ülésen szavaz harmadik olvasatban a most egyeztetett szövegről. Az EP-ben egyszerű, ezt követően a Tanácsban minősített többségre lesz szükség. További módosításra nincs mód. Ha akár az EP-ben, akár a Tanácsban nem kapja meg a szükséges többséget a jogszabály, az elektronikus kommunikációról szóló keretirányelvet el nem fogadottnak kell tekinteni.
Az együttdöntési eljárást az Európai Bizottság újonnan benyújtott javaslata indíthatja el újra. Részletes információ az unió távközlési csomagjáról a Bizottság sajtóközleményében olvasható.
Euvonal

Wednesday, November 4, 2009

Klaus is aláírta a Lisszaboni Szerződést

Nem sokkal a brnói alkotmánybíróság ítéletének ismertetése után Václav Klaus cseh köztársasági elnök bejelentette: ellátta kézjegyével az unió intézményi rendszerét megreformáló Lisszaboni Szerződés ratifikációs okmányait. Ezzel az aktussal véget ért a 2007 decemberében – Magyarország megerősítésével – kezdődő, közel kétéves ratifikációs folyamat, és a szerződés hamarosan életbe léphet.
Klaus nyilatkozatában elmondta: előre számolt az alkotmánybíróság döntésével, és bírálta a testületet. „Az alkotmánybíróság látlelete nem egy semleges jogi elemzés, hanem a Lisszaboni Szerződés elfogult politikai védelme...” – jelenttte ki. Az alkotmánybíróság döntésének indoklását „nem megfelelőnek és konfrontatívnak” minősítette.
A cseh köztársasági elnök megismételte néhány korábbi kifogását az európai dokumentummal kapcsolatban. „A Lisszaboni Szerződés hatályba lépése után – az alkotmánybíróság politikai véleménye ellenére – a Cseh Köztársaság megszűnik szuverén állam lenni” - húzta alá a vezető cseh politikus.
Az alkotmánybíróság 17 jobboldali szenátor beadványa alapján azt vizsgálta meg, hogy a Lisszaboni Szerződés összhangban van-e a cseh alkotmánnyal. A taláros testület arra a következtetésre jutott, hogy igen, s ezért a dokumentum ratifikálása Csehországban lezárható. Pavel Rychetsky, az alkotmánybíróság elnöke közölte, hogy a testület 15 tagja egyhangúlag döntött az ügyben, senki sem fogalmazott meg különvéleményt.
Klaus legutóbb ahhoz a feltételhez kötötte a Lisszaboni Szerződés aláírását, hogy Csehország kapjon mentességet a dokumentumhoz csatolt európai Alapjogi Charta hatálya alól. Szerinte csak így lehet megakadályozni, hogy a II. világháború után kitelepített szudétanémetek esetleg visszakövetelhessék elkobzott vagyonukat. Az Európai Unió múlt heti csúcstalálkozója a mentességet megszavazta.

Tuesday, November 3, 2009

Croat parliament approves Slovenia border deal

The Croatian parliament backed a border arbitration agreement with Slovenia on Monday, helping Prime Minister Jadranka Kosor's efforts to lift a major obstacle to Croatia's European Union bid.