Thursday, March 15, 2012

Egyedül alakít kormányt Fico

Az egyeztetések során bebizonyosodott, hogy a Smernek egyedül kell majd kormányt alakítania - mondta el a kerekasztal-találkozót követő sajtótájékoztatón Robert Fico. A kerekasztal-tárgyaláson az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnökének a meghívására vettek részt a parlamentbe jutott pártok vezetői csütörtökön Pozsonyban.

Robert Fico a tárgyalások után kijelentette, nem látnak okot arra, hogy változtassanak a kisebbségek jelenleg érvényes status quóján. Hozzátette: valószínűleg sor kerülhet a szlovák állampolgársági törvény módosítására. A Smer elnöke ennek részleteire nem tért ki.

A Smer vasárnap abszolút többséget szerzett az előrehozott szlovák parlamenti választásokon, a Híd biztos eredménnyel jutott a törvényhozásba. A Szlovák Nemzeti Párt kiesett a parlamentből, és nem került vissza a már a 2010-es választásokon is a bejutási küszöb alatt teljesítő Magyar Koalíció Pártja.

Robert Fico alig kétéves szünet után térhet vissza a hatalomba, miután a baloldali populista Smer a szavazatok 44,43 százalékát megszerezve megnyerte a szlovákiai parlamenti választást. 83 képviselőjükkel kényelmes abszolút többséget szereztek a 150 fős törvényhozásban, és nincs akkora terem a pozsonyi parlamentben, ahol elférne a frakciójuk. Fico titkos vágya is teljesült, a párt több mint egymillió szavazatot kapott, ugyanakkor nem jött össze a titkon remélt alkotmányos többség, melyhez Szlovákiában ez háromötödös többség, 90 képviselő kellett volna. A korábbi nyilatkozatok alapján nem volt elképzelhetetlen, hogy ehhez koalíciós társat keres magának Fico, ám csütörtökre kiderült, egyedül alakítanak kormányt.

index.hu

Wednesday, March 14, 2012

Jóváhagyták a magyar kohéziós pénzek felfüggesztését

Kedden délután döntést hoztak a tagállamok pénzügyminiszterei: az Európai Bizottság javaslatára a kohéziós forrásokból 495 millió eurót fagyasztanak be 2013. január 1-től, de csak abban az esetben, ha Magyarország nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány tartósan három százalék alá szorítása érdekében. A büntető intézkedést már idén júniusban hatályon kívül helyezik, ha Magyarország addig meghozza az elvárt kiigazító lépéseket. Az előző napokban még olyan értesülések láttak napvilágot, hogy a miniszterek szeptemberben térnének vissza Magyarország ügyére.


Hétfőn az euróövezeti pénzügyminiszterek a rossz deficitadatokat felmutató Spanyolországgal szemben jelentős megértést mutattak. Ennek nyomán kedden több uniós ország arra az álláspontra helyezkedett, hogy Magyarországgal szemben is méltányosabban kell eljárni, így a döntés a vártnál sokkal jobban elhúzódó vita nyomán született meg.


A Gazdasági és Pénzügyek Tanácsa ülésén Magyarországot képviselő Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a magyar nemzeti érdekek és az európai uniós értékek szempontjából egyaránt olyan ésszerű megoldás született, amellyel megszűnt az országgal szembeni kettős mérce. Matolcsy az ülés után úgy fogalmazott: „első ízben tapasztaltam miniszterként, hogy az EU-tagállamok legalább kétharmada kiállt Magyarország nemzeti érdekei mellett”. Mint mondta, ez „megható volt és biztató”.


Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a témában elmondta: most rendelkezésre áll egy viszonylag rövid idő, „ami alatt viszont bizonyíthatunk”, és a kormány elérheti, hogy ne függesszék fel a támogatások folyósítását.


A kohéziós alapra vonatkozó uniós szabályok szerint, ha valamely kedvezményezett tagállamban túlzott költségvetési hiány áll fenn, és az erről kiadott tanácsi ajánlást az érintett tagállam részéről nem követte eredményes intézkedés, az alapból az érintett tagállam részére tett kötelezettségvállalások teljes vagy részleges felfüggesztéséről határozhat, a felfüggesztésről szóló határozatot követő év január 1-jei hatállyal. A szabályok szerint ha a Tanács megállapítja, hogy az érintett tagállam megtette a szükséges kiigazító intézkedést, késedelem nélkül határoz az érintett kötelezettségvállalások felfüggesztésének megszüntetéséről is.


Euvonal

Monday, March 5, 2012

2nd term for Van Rompuy

Herman Van Rompuy, has been elected to a second term as head of the European Council, with his understated style credited with keeping the "show on the road" during the ongoing eurozone crisis.
With little ado, and early on in the EU leader's meeting beginning Thursday evening (1 March), the former Belgian prime minister - unchallenged - was tasked with carrying on for a further two and a half years.

The first ever to hold the post, which is vaguely defined in the EU's latest treaty as driving forward EU leaders' summits, Van Rompuy's take on the job has been almost complete political self-effacement in return for gaining the trust of the 27 leaders.

A measure of his success is that he was also appointed chair of the twice-yearly eurozone summits, a controversial new set-up contained in the fiscal compact treaty.

Szerbia hivatalosan tagjelölt

Az uniós vezetők megállapodtak arról, hogy Szerbia megkapja az EU-tagjelölt ország hivatalos státusát. Egyetértettek abban is, hogy szeptemberben döntést kell hozni Bulgária és Románia belépéséről a határok szabad átjárhatóságát biztosító schengeni övezetbe.

Találkozójuk első napján az uniós vezetők azért foglalkoztak a bővítést érintő kérdésekkel, mert az eredetileg tervezett időpontban, tavaly decemberben nem tudtak kompromisszumra jutni ezekben. A Szerbiával kapcsolatos döntést akkor a megnövekedett szerb-koszovói feszültség miatt kellett elhalasztani, a Schengenre vonatkozót pedig azért, mert Hollandia nem látta elégségesnek ahhoz a bevezetett romániai és bulgáriai reformokat. Egyelőre nincs szó arról, hogy az uniós csatlakozási tárgyalások is megkezdődnek Szerbiával.

Euvonal

Saturday, March 3, 2012

Új fiskális paktum

A brüsszeli csúcstalálkozó második napján írták alá a tagállamok – Nagy-Britanniát és Csehországot leszámítva – azt a fiskális paktumot, amely garantálja a szigorúbb költségvetési fegyelmet.
A dokumentum hivatalosan a Szerződés a Gazdasági és Pénzügyi Unión belüli stabilitásról, koordinációról és kormányzásról nevet viseli. Az uniós állam- és kormányfők találkozójának második napját megnyitó aláírási ceremónián Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke hangoztatta: olyan előrelépésről van szó, amely segít helyreállítani a bizalmat az EU Gazdasági és Pénzügyi Uniója iránt. A dokumentum megalkotását annak idején kezdeményező Angela Merkel német kancellár pedig az EU történetében mérföldkőnek minősítette az aláírást.
A paktumot magyar részről Orbán Viktor miniszterelnök írta alá, aki egy péntek reggeli interjúban elmondta, hogy az új európai uniós fiskális paktum segít az euró megerősítésében, ez pedig Magyarország érdeke is. Ugyanakkor kiemelte, hogy a szerződés Magyarországra csak azután vonatkozik majd, hogy csatlakozott az eurózónához.
A paktum szerint az euróövezeti országok vállalják, hogy államháztartásuk szerkezeti hiányát a bruttó hazai termékhez (GDP) képest legfeljebb 0,5 százalékon tartják. Emellett minden állam automatikus kiigazítási mechanizmus életbe léptetését helyezi kilátásba arra az esetre, ha a rájuk vonatkozó középtávú célkitűzéstől, illetve az ahhoz vezető korrekciós pályától jelentősen eltérnek. Ez a szerződés tartalmazza az úgynevezett adósságféket is, vagyis a belső államadósság szinten tartásának kötelességét.
A paktum előírja, hogy eurózóna országainak ezentúl évente legalább kétszer külön is tartaniuk kell legfelsőbb szintű tanácskozást, azon felül, hogy az EU évente legkevesebb négy csúcstalálkozót rendez. Az aláíró országoknak a megállapodás szerint alkotmányukba vagy más kiemelt törvényükbe kell foglalniuk a költségvetési fegyelemre vonatkozó utalást.

Euvonal