Monday, March 31, 2008

Életbe lépett a nyitott égbolt

A most hatályba lépett EU-USA légiközlekedési megállapodás lehetővé teszi, hogy az Európai Unióban honos légitársaságok bármely tagállamból közvetlen légi járatokat indítsanak az Egyesült Államokba. A megállapodás felszámolja az útvonalakat, az árakat és a heti járatszámokat érintő valamennyi korlátozást, ami a járatok és a célállomások számának növekedését és a transzatlanti járatok árainak csökkenését eredményezheti.
Az EU és az USA között utazó, hozzávetőleg évi 50 millió személyt érintő megállapodás hatálya a legnagyobb nemzetközi légiközlekedési piacra terjed ki, amely a világ légi forgalmának 60%-át bonyolítja.
A megállapodás az útvonalak, az árak és a heti járatszámok érintő valamennyi korlátozásnak búcsút mond, ami a járatok és a célállomások számának növekedését és a transzatlanti járatok árainak csökkenését eredményezheti. London-Heathrow és az Egyesült Államok közötti légi járatok a múlt év azonos időszakához mérten akár 20 százalékkal is megnövekedhetnek, míg az utasoknál jelentkező megtakarítások egyes számítások szerint az első öt évben elérhetik a 12 milliárd eurót.
A Bizottság szerint a megállapodás nyomán összesen akár 80 000 új álláshely jöhet létre az Atlanti-óceán két partján, miközben a környezetkímélőbb transzatlanti légi járatokkal csökkenni fog az egy járatra eső károsanyag-kibocsátás.
Az Egyesült Államok és az EU 2008. május közepén kezdik meg a transzatlanti nyitott légiközlekedési terület létrehozására irányuló tárgyalások második szakaszát, amelynek célja az egységes légiközlekedési piac megvalósítása az EU és az USA között, ahol a beruházások szabadon áramolhatnak, és ahol a légi szolgáltatást érintő korlátozást megszüntetik, ideértve a mindkét fél hazai piacához való kölcsönös hozzáférést.
A most hatályba lépett megállapodást 2007. április 30-án, a Washingtonban tartott EU–USA transzatlanti csúcstalálkozón írták alá. A megállapodás a tagállamok és az Egyesült Államok közötti 21 kétoldalú, nemzeti jellegű korlátozásokat tartalmazó megállapodás helyébe lép. Mindezidáig az Európai Unióban honos légitársaságok az országuktól eltérő helyről nem indíthattak járatokat az Egyesült Államokba.
Euvonal

William de Gelsey

"Egyfajta Commonwealth of Chinese People létrejöttét valószínűsítem, amelyhez csatlakozik Szingapúr, Malajzia, Tajvan, Hong Kong, és Indonézia is. Az EU egységes politikai tömb helyett gazdasági összefogásra egyszerűsödik. Ennek oka elsősorban a sikertelen politikusok Brüsszelbe transzportálásának gyakorlata."

Saturday, March 22, 2008

Újrakezdődnek a ciprusi béketárgyalások

Ciprus új elnöke, Demetrisz Krisztofiasz és Mehmet Ali Talat észak-ciprusi török vezető találkozójával ma újraindulhatnak a négy éve megfeneklett tárgyalások a megosztott sziget újraegyesítéséről.
Krisztofiasz múlt havi megválasztása óta ez lesz az első magas szintű megbeszélés a két fél között. Mindkét baloldali politikus egyaránt optimistán nyilatkozott a tárgyalások várható eredményéről. Az egyeztetések 2004-ben szakadtak meg, amikor a görög ciprusiak elutasították - a törökök által egyébként elfogadott - ún. Annan-tervet. A ma kezdődő tárgyalásokon az ENSZ különmegbízottja, Michael Moller is jelen lesz.

Friday, March 21, 2008

Kormányalakítás Belgiumban

Letette hivatali esküjét az Yves Leterme flamand kereszténydemokrata politikus vezette, új belga kormány. A létrejövő ötpárti nagykoalícióban a flamand és a vallon kereszténydemokraták, valamint a flamand és a vallon liberálisok mellett helyet kaptak a vallon szocialisták is. Az eskütétel után a kormány bizalmat kapott programjához a törvényhozás mindkét házában.
Belgiumnak a tavaly június 10-én tartott választások óta nem volt stabil kormánya. Addig szocialista-liberális koalíció kormányzott, Guy Verhofstadt flamand liberális politikus vezetésével. A koalíció a választásokon vereséget szenvedett, a kormányalakításra felkért Yves Leterme flamand kereszténydemokrata pártvezér pedig hosszú hónapokon át nem volt képes elfogadtatni a kormánykoalícióra kiszemelt vallon pártokkal kormányprogramját, amely többek közt a két tartomány eddiginél is nagyobb önállóságát célozták. Az egyeztetések folyamán az eredetileg jobbközép koalíció megalakítására irányuló tárgyalásokba bevonták a vallon szocialistákat is, most tehát Leterme vezetésével csaknem „nemzeti egységkormány” alakult Belgiumban.
Leterme kormányában a 15 miniszter közül nyolc flamand, hét vallon. Az ország lakosságán belül a flamandok enyhe túlsúlyban vannak. Belgiumban hosszú évek óta élő hagyomány, hogy a miniszterelnök flamand, de a tárcákat méltányosan igyekeznek elosztani.
Politikai elemzők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy a frissen alakult kormány nem kínál megfelelő megoldást azokra az intézményi és nyelvi problémákra, melyek a mostani kilenc hónapos válságnak is a fő okozói voltak, ezért ők nem jósolnak hosszú időt a nagykoalíciónak. A közvélemény-kutatások szerint a belgák osztják a szakértők álláspontját: több mint felük számít arra, hogy a koalíció idő előtt összeomlik.
Belga koalíciós pártok:
CD-V Flamand Kereszténydemokraták
CDH Humanista Párt (vallon kereszténydemokraták)
PS Vallon szocialista párt
MR Reform Mozgalom vallon liberálisok
Open VLD - Flamand liberális gyűjtőpárt

Monday, March 17, 2008

5th freedom: Freedom of knowledge

As part of the EU's ongoing quest to make itself more competitive, the bloc's leaders have suggested creating a "fifth freedom" of knowledge to be added to the four original principles of free movement of persons, capital, services and goods in the European Union.
As part of the initiative, the bloc has pledged to boost cross-border mobility of researchers, students, scientists and university teachers, as well as labour markets and work conditions for European researchers and further reforms in high education.
According to the latest figures, the EU invested 1.84 percent of GDP in research in 2006 - the same as in 2004 and 2005 - despite having an overall 3 percent target of GDP to meet by 2010.
While EU leaders re-confirmed they want to boost efforts in achieving the long established knowledge and innovation goals, economy ministers also pointed out in their working sessions that several countries need better infrastructure in the sector before they can pour in the required investments. "Just by providing more money does not necessarily mean research and its practical results for national economies will be improved," said Jan Pociatek, the finance minister of Slovakia, a country also featuring poorly in terms of R&D investment. "We see it as a key problem of several countries," he noted, adding that the European Commission has been asked to prepare an analysis on the issue.
Euobserver

Friday, March 14, 2008

EU csúcs

Klímaváltozási célok
Az Európai Unió vezetői tegnapi ülésükön megállapodtak, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy még az év végéig egyezségre jussanak az éghajlatváltozással kapcsolatos intézkedések részleteit illetőleg.
Ilyen szigorú menetrenddel van esély arra, hogy 2009 végére végleges formájában öntsék a javaslatcsomagot, amely így a Kiotói szerződést felváltó nemzetközi megállapodás előkészítése során az egységes uniós álláspont alapját képezheti. Az üveghatású gázok kibocsátásának csökkentéséről az ENSZ tagállamai 2009 végén kezdik meg a tárgyalásokat Koppenhágában, hogy a 2012-ben lejáró Kiotói megállapodás célkitűzéseit továbbvigyék.
Az Európai Bizottság eközben elvetette azt a brit-francia javaslatot, amelynek értelmében csökkentették volna a környezetbarát, illetve energiatakarékos "zöld" termékek - hűtőszekrények, villanykörték, tisztítószerek és egyebek - forgalmi adóját, ezzel is ösztönözve az energiatakarékosságot.
----------------------------
Retreat over green pledges
Angela Merkel, the German Chancellor called for concessions for German car-makers and heavy industry. "I will be standing up particularly for jobs in Germany’s car sector,” she said, under pressure from manufacturers such as Mercedes, Audi and Porsche which face big fines if they do not reduce exhaust emissions substantially. “We want a fair set of rules here,” she said, adding that efforts to protect the environment must not damage Europe’s industrial base.
Mr Barroso told The Times yesterday that the EU would act to protect different industrial sectors such as cement or steel after 2012 if they faced unfair competition from countries that refused to join a new global climate agreement. But the Germans, backed by the Austrians and several other EU countries, want heavy industry to win immediate exemptions from the emissions trading scheme which is designed to force companies to cut CO2 or face financial penalties.
The Times Online
-------------------------------
Barcelonai Folyamat a Mediterrán Unióért
A francia elnök és a német kancellár között múlt héten született hannoveri egyezségnek megfelelően több ponton módosították Sarkozy eredeti javaslatát az EU déli szomszédait laza formációban integrálni kívánó Mediterrán Unióval (MU) kapcsolatban. A MU eredetileg csak a Mediterráneum térségéből tartalmazott volna országokat, ugyanakkor az együttműködéshez jelentős forrásokat rendelt volna - elsősorban az európai szomszédságpolitika büdzséjének rovására. Ez az álláspont elfogadhatatlan volt Németország számára, amelynek nyomására az aktuális javaslat alapján a Mediterrán Unió jóval kiterjedtebb lehet.
A szlovén elnök a jelenlegi javaslatot a Barcelonai Folyamat (1995) „feljavításának” nevezte, amelynek célja a politikai, gazdasági és kulturális együttműködés fejlesztése az Európai Unió és a Földközi-tenger országai között. A jelenlegi tervek szerint a MU-ban 37 állam vehet majd részt, az EU huszonhetek mellett a Földközi-tenger 12 országa, Marokkótól - Izraelen és a Palesztin Hatóságig keresztül - Törökországig. Az együttműködést egy közös titkárság irányítaná, és az elnökségét egyszerre egy déli (tagállam) és egy északi (partner) töltené be.
Euvonal

Monday, March 10, 2008

Malta's ruling Nationalists re-elected

Malta's conservative Nationalist Party, in power in the tiny Mediterranean state for most of the past two decades, has won re-election in the country's closest ever polls, beating traditional rival Labour by less than one percent of the vote. Prime Minister Lawrence Gonzi, who presided over the country's entry into the European Union in 2004, is expected to pursue his pro-EU and open economic policies in the archipelago of some 400,000 people.
Deputy Labour leader Michael Falzon conceded defeat after a marathon vote tally finally gave the Nationalists an edge of 1,542 votes in the early hours of Monday, more than 24 hours after polls closed on Saturday.
It was the Nationalists' third consecutive victory over Labour, their perpetual rival since independence from Britain in 1964. The Nationalist Party won 49.3 percent of the vote, followed by 48.8 percent for Labour, 1.3 percent for the green Democratic Alternative, 0.5 percent for the right-wing National Action and 0.1 percent for independent candidates, according to unofficial results.
Nearly 300,000 people voted in the cliffhanger polls, which enjoyed a turnout of some 93 percent -- actually on the low side in the politically polarised nation. Most voters are staunchly loyal to one or the other of the two main parties, which are both near the centre of the political spectrum. About half of Malta's population turned out last Thursday for twin rallies staged by the two main parties to cap the five-week election campaign.
In the hard-fought election campaign, Gonzi, 54, ran on economic achievements, while his challenger, Labour Party leader Alfred Sant, 60, pushed an anti-corruption platform. After a 2003 campaign dominated by the issue of EU membership -- the Nationalists wanted full status while Labour advocated a partnership accord -- domestic issues came to the fore this year including taxes, health care, education and the environment.
The Gonzi government has reined in Malta's budget deficit from 10 percent of gross domestic product in 2004 to just 1.6 percent in 2007, when the island nation enjoyed GDP growth of 4.3 percent, twice the EU average.

Spain's Zapatero wins general election

Spanish socialist leader Jose Luis Rodriguez Zapatero on Sunday won a decisive victory in what was his second general election, increasing his party's vote despite the killing on Friday of a former socialist municipal councillor in the militant-nationalist blighted Basque country. However, Mr Zapatero did not quite manage to win the absolute majority he had been hoping for. With 99.95 percent of the votes counted, his party now holds onto 169 seats, seven short of the 176 required for an absolute majority.
The main opposition party, the right-wing Popular Party (PP), also moderately increased their support, climbing to 153 seats from the 148 it held following the 2004 elections. Senator Pio Garcia Escudero, the PP's campaign co-ordinator, said: "I congratulate the Socialist Workers' Party [PSOE]. The victory is clear and was won in fair combat."
The country's multiple small regional nationalist and far-left parties were the main losers of the evening, seeing their support significantly diminished as results further consolidated what has been a growing bipartisanism between left and right in Spain's political culture.
The United Left, a coalition of former communists and other far-left groups received its worst result since 1982, dropping down to three from its previous five seats. Catalonia's leftists, the Catalan Republican Left, or ERC, lost five of its eight seats.
Analysts have suggested that the far left and irridentist groups have been squeezed by a combination of the socialists' broadly left-wing policies and moves closer to nationalist demands.
Over the past four years, Mr Zapatero pulled Spanish troops out of Iraq and introduced a swathe of progressive social reforms such as same-sex marriage, making divorces easier to obtain, an amnesty for undocumented workers and a package of gender equality laws – all of which were popular amongst young people and urban voters but which provoked the ire of the hard-right in the country.
The socialist leader promised during the campaign that he would consolidate his progressive agenda, pledging the creation of 2 million new jobs and saying he would increase the minimum wage and extend maternity leave. The party also intends to focus on climate change actions and the introduction of anti-discrimination legislation.

Sunday, March 9, 2008

Europe launches its first re-supply ship

Jules Verne, the first of the European Space Agency’s Automated Transfer Vehicles (ATV), a new series of autonomous spaceships designed to re-supply and re-boost the International Space Station (ISS), was successfully launched into low Earth orbit by an Ariane 5 vehicle this morning. During the coming weeks, it will manoeuvre in order to rendezvous and eventually dock with the ISS to deliver cargo, propellant, water and oxygen to the orbital outpost.
Lift-off occurred at 05:03 CET (01:03 local) from the Guiana Space Centre, Europe’s spaceport in Kourou, French Guiana. This flight required a new version of Europe’s workhorse launcher, the Ariane 5ES, specially adapted to the task of lofting the nearly 20-tonne vehicle – more than twice as heavy as the previous largest Ariane 5 payload – to a low circular orbit inclined at 51.6 degrees relative to the Equator and equipped with an upper stage with re-ignition capabilities.
The unusual launch trajectory required the deployment of two new telemetry tracking stations, one on a ship in the Atlantic Ocean and one on the Azores Islands. The Ariane 5 upper stage performed an initial 8-minute burn over the Atlantic and entered a 45-minute coast phase, flying over Europe and Asia before reigniting for a 40-second circularisation burn over Australia. Separation of Jules Verne ATV occurred at 06:09 CET (02:09 local) and was monitored by a ground station located in New Zealand.
Located within the premises of the French Space Agency CNES, the ATV Control Centre will ensure flight control throughout the mission in coordination with the ISS mission control centres in Moscow and Houston. After having demonstrated safety manoeuvres in free flight, the ATV will perform orbital ‘phasing’ manoeuvres in order to rendezvous with the ISS for a first docking slot scheduled for 3 April after the departure of NASA’s Space Shuttle Endeavour.
Named after the famous French 19th century visionary and author, the Jules Verne ATV is the largest and most sophisticated spacecraft ever developed in Europe, combining the functions of an autonomous free-flying platform, a manoeuvrable space vehicle and a space station module. About 10 m high with a diameter of 4.5 m, it weighed 19,357 kg at launch. It incorporates a 45-m3 pressurised module, derived from the Columbus pressure shell, and a Russian-built docking system, similar to those used on Soyuz manned ferries and on the Progress re-supply ship. About three times larger than its Russian counterpart, it can also deliver about three times more cargo.
The ATV is also the very first spacecraft in the world designed to conduct automated docking in full compliance with the very tight safety constraints imposed by human spaceflight operations. It features high accuracy navigation systems and a flight software far more complex than that used on Ariane 5.
On this first ATV mission, Jules Verne will deliver 4.6 tonnes of payload to the ISS, including 1 150 kg of dry cargo, 856 kg of propellant for the Russian Zvezda module, 270 kg of drinking water and 21 kg of oxygen. On future ATV missions, the payload capacity will be increased to 7.4 tonnes.
About half of the payload onboard Jules Verne ATV is re-boost propellant, which will be used by its own propulsion system for periodic manoeuvres to increase the altitude of the ISS in order to compensate its natural decay caused by atmospheric drag.
Upon leaving, after four months spent docked to the ISS, Jules Verne ATV will carry away waste from the Station. It will then be de-orbited over the Southern Pacific Ocean and burn up in the atmosphere in a fully controlled manner.
Only the beginning Beyond Jules Verne, ESA has already contracted industry to produce four more ATVs to be flown through to 2015. With both ESA’s ATV and Russia’s Progress, the ISS will be able to rely on two independent servicing systems to ensure its operations after the retirement of the US space shuttle in 2010. The Japanese HTV (H-II Transfer Vehicle) will also soon join the scene. This will be vital to ensure the system's overall robustness and reliability.
“Last month, with the docking of Columbus, Europe got its own flat in the ISS building, with the launch of the first ATV, we now have our own delivery truck” said Daniel Sacotte, ESA’s Director for Human Spaceflight, Microgravity and Exploration. “We have become co-owners of the ISS, now we are about to become fully- fledged partners in running it. With the ATV we will be servicing the ISS by delivering cargo and providing orbital reboost.”
ESA

Friday, March 7, 2008

Az EU rekordösszegű élelmezési segélyprogramot indít útjára

Az Európai Unió az általa valaha kezdeményezett legnagyobb szabású segélyprogram keretében 160 millió eurót biztosít a világ legszegényebb országaiban tapasztalható élelmezési problémák enyhítésére – jelentette be Louis Michel, az EU fejlesztésért és humanitárius segítségnyújtásért felelős biztosa Brüsszelben, hozzátéve, hogy a segély összege tovább nőhet, amennyiben a folytatódik az élelmiszerárak közelmúltban kezdődött drasztikus emelkedése.
A segély legnagyobb része olyan „prioritást élvező területeknek” jut majd, mint Szudán, Csád, Kenya, Etiópia, Uganda, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Tanzánia, Burundi, a Száhel-övezet országai, Libéria, Zimbabwe, Afganisztán, Nepál, Sri Lanka, Kolumbia és a Palesztin Területek.
A Bizottság becslései szerint körülbelül 18,7 millió ember érzékeli majd közvetlenül az intézkedések pozitív hatását, leginkább a gyermekek és a fiatal anyák, a menekültek, és a menekülteket befogadó országok lakossága. Ugyanakkor a program nem csak a természeti katasztrófák, járványok vagy fegyveres konfliktusok sújtotta térségekben élők közvetlen segélyezését tűzi ki célul, hanem magában foglal olyan hosszú távú intézkedéseket is, mint a vetőmagok, mezőgazdasági gépek vagy a műtrágya használatának terjesztése.
A Bizottság egy olyan krízisalap létrehozását is szeretné elérni, amely lehetővé tenné a segélyek reálértékének megőrzését az élelmiszerárak tovább folytatódó gyors emelkedése esetén is. Az élelmiszerek árszintjének közelmúltban bekövetkezett gyors növekedése a magas olajárakkal, a kínai és indiai lakosság fogyasztásának megugrásával, valamint a tavalyi rossz terméssel magyarázható.
Euvonal

Wednesday, March 5, 2008

Szivárog a Barroso-csapat

Bár még több mint egy év van hátra a Barroso-bizottság mandátumából, egyre több hír kap szárnyra arról, hogy a biztosok széküket otthoni vezető pozíciókra cserélik, gyengítve ezzel a jelenlegi elnök újraválasztásának esélyeit.
A sort múlt héten Markosz Kiprianu egészségügyi biztos nyitotta, akinek az új kommunista elnök, Demetrisz Krisztofiasz a ciprusi külügyminiszteri posztot ajánlotta fel. Brüsszeli híresztelések szerint Kiprianut az egyik legbefolyásosabb és legfajsúlyosabb tárcával rendelkező Franco Frattini követheti, aki már bejelentette, hogy az áprilisi olasz választások előtt négy hétig szülőföldjén Silvio Berlusconi mellett szeretne kampányolni, aki megválasztása esetén nagy valószínűséggel számít rá csapatában. Amennyiben Spanyolországban a hétvégi választásokat Jose Luis Rodriguez Zapatero nyeri, úgy a gazdasági és pénzügyi területért felelős Joaquin Almunia is búcsút inthet Brüsszelnek. A potenciális előremenekülők közt tartják még számon Joe Borg halászatért felelős biztost, akit a március 8-án esedékes máltai választások, illetve az utána alakuló kormány teendői szólíthatnak haza.
Mondhatni hagyományos, hogy a Bizottság megbízatásának vége felé a különböző portfoliókért felelős politikusok lassan elszivárognak, hogy még ötéves mandátumuk lejárta előtt hazai pályán biztosítsák be jövőjüket. Hasonlóképpen volt ez Prodi elnöksége alatt, akinek csapatából Pedro Solbes spanyol pénzügyminiszterként, Michel Barnier francia külügyminiszterként, Erkki Liikanen pedig a finn központi bank elnökeként folytatta még brüsszeli mandátuma lejárta előtt, míg Anna Diamantopulu parlamenti képviselőként tért vissza Görögországba.
De kavar még egyet a kártyákon a 2009. január 1-jén életbe lépő Lisszaboni Szerződés is. Mivel az új külügyi és biztonságpolitikai főképviselő egyben a Bizottság alelnöke is lesz, a posztra leginkább esélyes spanyol Javier Solana nemcsak a külpolitikáért felelős osztrák Benita Ferrero-Waldnert, de honfitársát, Joaquin Almuniát is kiszoríthatja a Bizottságból, ugyanis a biztosi kollégiumban egy nemzetből csak egyetlen képviselő foglalhat helyet. (2014-től a testület létszáma a tagállamok számának kétharmadára csökken majd.)
Mindez nem kis fejfájást okoz a Bizottság jelenlegi elnökének, Barrosonak, aki több nyilatkozatában is utalt már rá, hogy szívesen maradna Brüsszelben „még egy körre”. A volt portugál miniszterelnöknek így jelenleg azon kell dolgoznia, hogy a változások ellenére is erős képet mutasson a külvilág felé, és 2009 őszéig megőrizze csapata egységét.
Euvonal

Tuesday, March 4, 2008

Sarkozy and Merkel find agreement on key EU issues

French President Nicolas Sarkozy and his German counterpart, Angela Merkel, appear to have reached a deal on two key issues, with both leaders on Monday referring to the friendship between the two countries after months of cool relations.
Following talks on the margins of the CeBIT information technology trade fair in Hanover Germany on Monday (3 March), Berlin and Paris reached agreement on France's planned Mediterranean union and on how to approach European Commission proposals to reduce pollution from new cars.
Germany is strongly opposed to the car plans, feeling they unfairly hit German manufacturers, but Ms Merkel announced that a "deal is envisaged with France on the European targets to reduce carbon dioxide from cars." France, home to more efficient car manufacturers such as Renault, had favoured Brussels' plans, which suggest fining those who break the CO2 emissions limits.
Mr Sarkozy said there would be a "common position from France and Germany in the coming days," reports AFP.
The two leaders also patched up their differences on France's proposed union of Mediterranean countries, with Paris having watered down the original plan following public criticism by Ms Merkel.
The German chancellor said the project "is to be called Mediterranean Union", adding that it "should be a project of all 27 member states."
"If Germany and France are not in agreement, it will be hard to find unity in Europe," said Ms Merkel.Mr Sarkozy said: "It is more important than ever that France and Germany get on and work together."
Euobserver